Oddział Otolaryngologiczny
Oddział Otolaryngologii
ul. Lubańska 11-12, Zgorzelec
Budynek B
Ordynator:
Szymon Olejniczak
specjalista otolaryngologii
Pielęgniarka oddziałowa:
Elżbieta Brzozowska
mgr pielęgniarstwa
Lekarze laryngolodzy pracujący na oddziale:
Krystyna Rzeszut – Górska
Małgorzata Nossel – Zamorska
Justyna Grela
Agnieszka Sawicka – Juras
Dariusz Juras
Rezydenci:
Berenika Marczyńska
Jonatan Nowakowski
Karolina Horodniczy
Marek Łuciuk
Sekretariat:
+48 571 334 810, +48 571 334 734
laryngologia@spzoz.zgorzelec.pl
Dyżurka pielęgniarska:
+48 571 334 927
Dyżurka lekarska:
+48 571 334 926
Zespół Oddziału wykonuje diagnostykę oraz pełen panel leczenia operacyjnego w obrębie głowy i szyi.
Kwalifikacje do zabiegów odbywają się na 1 piętrze na oddziale w poniedziałek i czwartek w godzinach 12:00-13:00, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
W przypadkach nagłych kwalifikacja odbywa się przez lekarza dyżurnego. Prosimy o zabranie całej dotychczasowej dokumentacji medycznej, wraz z badaniami obrazowymi na płycie CD. Termin przyjęcia i zakres leczenia ustalany jest w trakcie kwalifikacji na podstawie badania przedmiotowego oraz analizy badań dodatkowych.
Prosimy o potwierdzenie zgłoszenia do oddziału na 7 dni przed terminem planowego przyjęcia:
– telefonicznie lub SMS +48 571 334 734
– mailowo przyjecia_laryngologia@spzoz.zgorzelec.pl
Brak potwierdzenia z Państwa strony może skutkować przesunięciem terminu zabiegu i nie przyjęciem do oddziału w wyznaczonym dniu.
- W dniu przyjęcia zgłaszamy się, o wyznaczonej godzinie na czczo, tzn. bez jedzenia i picia przez ok. 8h.
- Zostaje pobrana krew do badania laboratoryjnego.
Możecie się Państwo zgłosić z własnymi wynikami badań:
Do zabiegu w znieczuleniu miejscowym: morfologia krwi, czas krzepnięcia APTT.
Do zabiegu w znieczuleniu ogólnym: morfologia krwi, czas krzepnięcia APTT, elektrolity Na+, K+, glukoza, kreatynina.
Zachęcamy do wcześniejszego oznaczenia grupy krwi i zgłoszenia się z potwierdzonym wynikiem grupy krwi.
Badania nie mogą być starsze niż 7 dni poprzedzających hospitalizację, wynik – wydruk musi posiadać autoryzację laboratorium. Badania starsze lub niepotwierdzone wymagają powtórzenia badań i ponownego pobrania krwi.
- U osób chorujących na cukrzycę wskazane jest oznaczenie poziomu hemoglobiny glikolowanej – w przypadku wartości podwyższonych sugerujących źle wyrównaną cukrzycę nie wykonujemy zabiegów planowych ze względu na ryzyko powikłań.
- U osób chorujących na tarczycę wskazane jest oznaczenie poziomu hormonu TSH, w przypadku wartości nieprawidłowych nie wykonujemy zabiegów planowych ze względu na ryzyko powikłań.
- U osób chorujących na nadciśnienie tętnicze wymagane jest uregulowanie ciśnienia tętniczego wartości do prawidłowych (140/90)
- Pacjent w dniu przyjęcia jest badany i kwalifikowany do zabiegu przez lekarza laryngologa i, w przypadku znieczulenia ogólnego, anestezjologa. Zabieg najczęściej odbywa się w kolejnym dniu.
Prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej dotyczącej wszystkich przebytych chorób oraz badań obrazowych na płytach CD. Prosimy o przygotowanie listy leków stosowanych przewlekle. Prosimy o zabranie ze sobą wszystkich przyjmowanych leków w oryginalnych opakowaniach.
Jeżeli pacjent znajduje się pod opieką poradni specjalistycznej, prosimy lekarza prowadzącego o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu laryngologicznego w znieczuleniu ogólnym, maksymalnie na 30 dni przed zabiegiem. Lekarz w trakcie kwalifikacji do hospitalizacji określa, czy stan lub choroba pacjenta wymaga zaświadczenia i wskazuje, z jakim zaświadczeniem pacjent powinien się zgłosić.
Pacjenci przewlekle przyjmujący leki przeciwzakrzepowe: (najczęściej) – kwas acetylosalicylowy (np. Acard, Polocard, Aspirynę, Polopirynę), acenokumarol (Acenokumarol, Sintrom), warfarynę (Warfin), Pradaxa, Xarelto, Eliquis i inne powinni odstawić je pod kontrolą lekarza zlecającego – prowadzącego. Czas odstawienia zależny od leku (kw. acetylosalicylowy 7 dni).
Pacjenci chorujący na cukrzycę do zabiegu w znieczuleniu ogólnym przyjmujący przewlekle metforminę (Metformax, Glucophage, Siofor, Formetic i inne) powinni odstawić je na 48h przed przyjęciem do szpitala pod kontrolą lekarza zlecającego – prowadzącego.
- Zabieg planowy przeprowadzany jest w przypadku braku objawów ostrej infekcji, opryszczki. Wymagany jest dwutygodniowy okres bez infekcji przed zabiegiem operacyjnym.
Jeżeli pacjent przechodził w ostatnim czasie infekcję lub był leczony antybiotykiem, prosimy o zgłoszenie tego przed przyjęciem do oddziału.
Zabiegi w jamie ustnej, gardle oraz zabiegi zatok – FESS wymagają sanacji jamy ustnej – w przypadku złego stanu uzębienia nie podejmujemy leczenia operacyjnego planowego.
Zabiegów planowych nie wykonujemy przed (min 5 dni) ani w trakcie miesiączki. W razie nałożenia się z terminem zabiegu prosimy o wcześniejszy kontakt.
U pacjentów posiadających zarost, konieczne jest jego skrócenie do 1-2 mm przed planowym zabiegiem w obrębie nosa lub gardła.
- Pacjent do zabiegu musi być na czczo, tzn. 8 godzin bez jedzenia i picia.
Leki na nadciśnienie należy przyjąć wg zaleceń lekarza, zapijając małą ilością wody. Po zabiegu operacyjnym ok 2h można spożywać płyny i następnie pokarmy.
6. Wypis z oddziału i wydanie karty informacyjnej z pobytu następuje po porannym badaniu lekarskim około godziny 11.00
- Po zabiegach laryngologicznych istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, o których pacjenci informowani są szczegółowo przy podpisywaniu zgody na zabieg operacyjny.
Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i pielęgniarskich po opuszczeniu oddziału.
- Zalecamy zaszczepienie się przeciwko WZW typ B w przygotowaniu do zabiegu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących powyższych informacji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub zgłoszenie się ponowne na izbę przyjęć.
Jeśli Państwa dziecko zostało zakwalifikowane do leczenia operacyjnego w naszym oddziale prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami, w celu usprawnienia przebiegu procesu leczenia.
Prosimy o potwierdzenie zgłoszenia się z dzieckiem do oddziału na 7 dni przed terminem planowego przyjęcia:
– telefonicznie lub SMS +48 571 334 734
– mailowo przyjecia_laryngologia@spzoz.zgorzelec.pl
Brak potwierdzenia z Państwa strony może skutkować przesunięciem terminu zabiegu i nie przyjęciem do oddziału w wyznaczonym dniu.
- W dniu przyjęcia dziecko zgłasza się do oddziału, o wyznaczonej godzinie na czczo, tzn. bez jedzenia i picia przez ok. 8h.
- Zostaje pobrana krew do badania laboratoryjnego.
Możecie się Państwo zgłosić z własnymi wynikami badań:
- morfologia krwi,
- czas krzepnięcia APTT,
- elektrolity Na+, K+,
- glukoza,
- kreatynina,
Zachęcamy do wcześniejszego oznaczenia grupy krwi dziecka i zgłoszenia się z potwierdzonym wynikiem grupy krwi.
Badania nie mogą być starsze niż 7 dni poprzedzających hospitalizację, wynik – wydruk musi posiadać autoryzację labolatorium. Badania starsze lub niepotwierdzone wymagają powtórzenia badań i ponownego pobrania krwi dziecka.
- Dziecko w dniu przyjęcia jest badane i kwalifikowane do zabiegu przez lekarza laryngologa oraz anestezjologa, zabieg najczęściej odbywa się w kolejnym dniu.
Prosimy o zabranie ze sobą dokumentacji medycznej dziecka, książeczki zdrowia itp.
Prosimy o przygotowanie listy leków stosowanych przewlekle.
Jeżeli dziecko znajduje się pod opieką poradni specjalistycznej, prosimy lekarza prowadzącego o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu laryngologicznego w znieczuleniu ogólnym, maksymalnie na 30 dni przed zabiegiem. Lekarz w trakcie kwalifikacji do hospitalizacji określa czy stan lub choroba pacjenta wymaga zaświadczenia i wskazuje, z jakim zaświadczeniem pacjent powinien się zgłosić.
- Zabieg planowy przeprowadzany jest u dziecka bez objawów ostrej infekcji, opryszczki. Wymagany jest dwutygodniowy okres bez infekcji przed zabiegiem operacyjnym.
Jeżeli dziecko przechodziło w ostatnim czasie infekcję lub było leczone antybiotykiem, prosimy o zgłoszenie tego przed przyjęciem do oddziału.
- Dziecko do zabiegu musi być na czczo, tzn. 8 h bez jedzenia i picia.
Po zabiegu operacyjnym, ok 1h, dziecko może spożywać płyny i następnie pokarmy chłodne, półpłynne, niedrażniące (jogurty, musy owocowe, kisiel).
- Po zabiegu operacyjnym dziecko zazwyczaj pozostaje w oddziale przez jedną noc pod opieką rodzica i rano po badaniu laryngologicznym jest wypisywane do domu i dalszej opieki ambulatoryjnej.
Korzystanie przez rodzica z osobnego łóżka jest bezpłatne. Dostępność nie jest zawsze możliwa i zależna jest od aktualnej liczby pacjentów w oddziale.
- Wypis z oddziału i wydanie karty informacyjnej z pobytu następuje około godziny 11.00
- Po zabiegach laryngologicznych istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, o których rodzice informowani są szczegółowo przy podpisywaniu zgody na zabieg operacyjny.
Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i pielęgniarskich po opuszczeniu oddziału.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących powyższych informacji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub zgłoszenie się ponowne na izbę przyjęć.